Proč psa s PP?

Hodně lidí, kteří se nechtějí věnovat chovu či výstavám  a chtějí pejska  jako kamaráda začíná svou žádost o štěně..."ale já nemusím mít pejska s PP".  To je větička, která u většiny chovatelů působí jako červený šátek na býka v aréně. Odchovala jsem zatím jen jeden vrh tibeťáčků, ale tuto větu jsem po telefonu slyšela nesčíselněkrát.

I já jsem si prošla kdysi dávno tímto obdobím. I u nás také bylo domovem pár jedinců  zaručeně "po rodičích s PP".

Brita - zlatého boxera jsme koupili na trhu v Kolíně v květnu 1983 a domů si ho přivezli v krabici od bot. Vyrostl z něj opravdu mohutný pes a kdybychom na to kývli, měl by i spustu nevěst a potomků. Byl to zlatý pes se vším všudy a nadevše miloval naše dcery. Když byla malá v kočárku, Brit ležel hned vedle a běda tomu "cizímu vetřelci", kdo by se chtěl ke kočárku jenom přiblížit. I kohouta hnal vždycky až za plot k sousedům. O jeho minulosti nebo o jeho rodičích jsme nevěděli vůbec nic. Ještě den před svou smrtí stačil vytahat z králíkárny 6 ušáků.........Museli jsme ho nechat uspat věku 7,5 roku kvůli rakovině.

Argus - německý ovčák se k nám dostal po smrti Brita jako 8 týdenní štěně. Oba jeho rodiče byli bez PP - zaručeně němečtí ovčáci  :)). Jeho otec Blesk byl dost ostrý, ale nádherný  a statný pes. Jako poštovní doručovatelku (tehdy jsem byla zaměstnaná na poště) mně několikrát dost nepěkně prohnal a jeho majitel ho bohužel nechával stále běhat volně po okolí, takže pokousal dost lidí. Argušova matka Asta byla krásná dlouhosrstá fena - bohužel také kousavá. Už ve věku 6 měsíců se projevila jeho vrozená?? agresivita a vyhnal nám dokonce i pár návštěv ze dvora. Arguška nám umřel ve věku 8 měsíců na selhání srdce po očkování na vzteklinu. Podle doktora měl vrozenou srdeční vadu. Kdyby byl z kontrolovaného vrhu, třeba by se na tuto vadu přišlo dřív a dalo se s tím něco dělat.................

Protože nám Arguša moc scházel, rozhodli jsme si pořídit nového pejska. Slovo dalo slovo a jeli jsme si pro dobrmana Bardyho - opět pejska bez PP po rodičích s PP.  Bardyho jsme si vzali už jako 10 měsíčního, protože majitel na něj neměl čas a Barďas jak se nudil, tak mu doma likvidoval co se dalo. Posledním jeho činem bylo rozkousání páníčkova ušáku a tak musel prostě jít. Zpočátku jsme se ho všichni báli, protože byl hodně divoký a nerozuměli jsme jeho reakcím. Byl to taky jediný náš pes, kterému jsem nevěřila na 100%, protože se klidně ohnal  i po dětech. Jednou náš známý (a jak jsme se později dozvěděli i známý bývalého Barďasova majitele) prohlásil: "To bych rád věděl, kterej debil se napálil a toho demoličního psa si vzal k sobě."  Inu, byli jsme to my a věřte nebo ne - u nás Bardy nikdy nic nezlikvidoval. Byl hodně ostrý a k smrti nesnášel popeláře, protože ho dráždili přes plot rukavicí a občany snědé pleti, protože nám tu chtěli krást.Ve svých 6 letech onemocněl a museli jsme jeho trápení ukončit - selhaly mu ledviny......................

Ať měli tito naši kamarádi průkaz původu nebo neměli, stejně jsme je měli všechny moc rádi a stále na ně dodnes vzpomínáme. Naprováděli se spoustu lumpáren, při kterých jim velice často asistovaly i naše dcery.Vzpomínám samozřejmě i na všechny ty nefalšované voříšky co mně provázeli mým dětstvím, protože snad v mém životě nebylo žádné delší období, kdy bych neměla nějakého psa.

Vězte, že průkaz původu nám nikdy nezaručí, že ten a ten pejsek bude na 100 % zdravý. Ten mi zaručí jen to, že mám určitou rasu, kterou chci a přece jen je tu alespoň nějaká naděje na kontrolu štěňátek a jejich matky. Jde spíš o to, že se bohužel stále častěji setkáváme s inzeráty, kdy jeden "množitel" inzeruje štěňata třeba od 4-5 plemen - samozřejmě opět bez PP po rodičích s PP. Feny žijí v úděsných podmínkách a slouží jen jako mašiny na štěňata. Nedokážu pochopit, že v dnešní době někteří lidé stále ještě dokážou takovýmto množitelům skočit na řeči typu ".......víte on byl nadpočetný, tak průkaz původu nedostal......." To je přeci nehorázná hloupost, kterou si každý snadno v dnešní době počítačů a internetu může ověřit.

Nekupujte štěňátka bez PP a nepodporujte praktiky takových "rádoby chovatelů"!!! Potom se nebudou zaplňovat útulky nechtěnými pejsky, nebudeme je nacházet přivázané u cesty, nebudou štěňata odchovávaná ve sklepích a tmavých kůlnách.